Dansekalender (hovedsagelig Sjælland ...) - - - Vis kommende 1-6 mdr: eller 7-12 mdr:

april 2020maj 2020juni 2020juli 2020august 2020september 2020
On 1 Fr 1 Ma 1 2. Pinsedag.
Bornholm: Dansefestival.

On 1 Bjerringbro: Instruktør-, danse- og spillekursus.
Lø 1 Ti 1
To 2 Lø 2 Kastrup: Sjællandske Børnestævne: .
Ti 2 To 2 Bjerringbro: Instruktør-, danse- og spillekursus.
Sø 2 On 2
Fr 3 Sø 3 Kastrup: Sjællandske Børnestævne: .
On 3 Fr 3 Bjerringbro: Instruktør-, danse- og spillekursus.
Ma 3 32To 3
Lø 4 Ma 4 19To 4 Lø 4 Bjerringbro: Instruktør-, danse- og spillekursus.
Ti 4 Fr 4
Sø 5 Palmesøndag.
Ti 5 Gadstrup: Åbent Hus AFLYST: .
Fr 5 Orø: Orødansen: .
Sø 5 On 5 Lø 5 Kølstrup: Dala workshop og bal.
Ma 6 15On 6 Hørsholm: Sommerdans: .
Lø 6 Orø: Orødansen: .
Ma 6 28To 6 Præstø: Musik over Præstø Fjord.
Sø 6
Ti 7 To 7 Odense: Bal med Hedeselskabet AFLYST.
Sø 7 Orø: Orødansen: .
Ti 7 Fr 7 Præstø: Musik over Præstø Fjord.
Ma 7 37
On 8 Odense: Bal med Heebøll & Vinther AFLYST.
Fr 8 Store bededag.
Ma 8 24On 8 Lø 8 Præstø: Musik over Præstø Fjord.
Ti 8
To 9 Skærtorsdag.
Fredensborg: Påskelegestue AFLYST: .

Lø 9 Ti 9 To 9 Sø 9 Præstø: Musik over Præstø Fjord.
On 9
Fr 10 Langfredag.
Sø 10 On 10 Hørsholm: Sommerdans: .
Fr 10 Fanø: Fanikkerdage.
Ma 10 33To 10
Lø 11 Ma 11 20To 11 Lø 11 Fanø: Fanikkerdage.
Ti 11 Fr 11 Fanø: Godtfolk festival.
Frederiksberg: Ramslag.

Sø 12 Påskedag.
Ti 12 Fr 12 Sø 12 Fanø: Fanikkerdage.
On 12 Lø 12 Fanø: Godtfolk festival.
Herlev: Legestue: .

Ma 13 2. Påskedag.
On 13 Lø 13 Ribe: Fest i Ribe: .
Kbh S: KFMH bal med Lystig Svir.

Ma 13 Horsens: Landsstævne.
To 13 Sø 13 Fanø: Godtfolk festival.
Ti 14 To 14 Høng: Sommerdans AFLYST: .
Sø 14 Hovedstaden: Øvning af landsstævnedanse.
Ti 14 Horsens: Landsstævne.
Fr 14 Ma 14 38
On 15 Fr 15 Herlev: Herlev gamle Danse: .
Frederiksberg: Ramslag.

Ma 15 25On 15 Horsens: Landsstævne.
Mölnlycke: Barnlek 2020.

Lø 15 Ti 15
To 16 Høng: Sommerdans AFLYST: .
Lø 16 Allinge: Bal: .
Kbh S: KFMH bal med Fur.

Ti 16 To 16 Mölnlycke: Barnlek 2020.
Horsens: Landsstævne.

Sø 16 On 16
Fr 17 Vanløse: Forårslegestue AFLYST: .
Sorø: Afslutningslegestue AFLYST: .

Frederiksberg: Ramslag AFLYST.

Sø 17 On 17 Ringsted: Øvning af landsstævnedanse: .
Fr 17 Mölnlycke: Barnlek 2020.
Horsens: Landsstævne.

Ma 17 34To 17
Lø 18 Rødovre: Forårsopvisning og legestue AFLYST.
Broby: Bal og workshop med Gangspil AFLYST.

Ma 18 21To 18 Lø 18 Horsens: Landsstævne.
Mölnlycke: Barnlek 2020.

Ti 18 Fr 18 Odense: Bal med Rannok.
Sø 19 Ti 19 Fr 19 Sø 19 Sønderho: Sønderhodag.
Mölnlycke: Barnlek 2020.

On 19 Lø 19 Roskilde: Jubilæumsbal.
Ma 20 17On 20 Lø 20 Højeruplund: Midsommertræf: .
Ma 20 30To 20 Sø 20
Ti 21 To 21 Kristi Himmelfartsdag.
Sø 21 Ti 21 Fr 21 Ma 21 39
On 22 Fr 22 Ma 22 Ringsted: Øvning af landsstævnedanse: .
On 22 Lø 22 Ti 22
To 23 Høng: Sommerdans AFLYST: .
Lø 23 Nyvang: Folkedansens dag.
Kølstrup: Røros workshop og bal.

Ti 23 To 23 Sø 23 On 23
Fr 24 Køge: Roskildebal med BGD AFLYST: .
Sø 24 On 24 Fr 24 Ma 24 35To 24
Lø 25 Herlev: Opvisningslegestue AFLYST: .
Ma 25 22To 25 Lø 25 Ti 25 Fr 25 Køge: Bal med Hedeselskabet: .
Sø 26 Ti 26 København: Nordisk dans.
Fr 26 Sø 26 On 26 Lø 26
Ma 27 18On 27 Lø 27 Bjerringbro: Instruktør-, danse- og spillekursus.
Ma 27 31To 27 Sø 27
Ti 28 To 28 Høng: Sommerdans AFLYST: .
Sø 28 Bjerringbro: Instruktør-, danse- og spillekursus.
Ti 28 Fr 28 Ma 28 40
On 29 København: Nordisk dans.
Fr 29 Bornholm: Dansefestival.
Køge: Bal med Mads Hansens Kapel: .

Ma 29 Bjerringbro: Instruktør-, danse- og spillekursus.
On 29 Lø 29 Ti 29
To 30 Høng: Sommerdans AFLYST: .
Lø 30 Bornholm: Dansefestival.
Ti 30 Bjerringbro: Instruktør-, danse- og spillekursus.
To 30 Sø 30 Lyngby: Dansens Dag på Frilandsmuseet.
On 30
Sø 31 Pinsedag.
Bornholm: Dansefestival.

Fr 31 Ma 31 36
webmaster: Poul Møller Om kalenderen