Dansekalender (hovedsagelig Sjælland ...) - - - Vis kommende 1-6 mdr: eller 7-12 mdr:

februar 2020marts 2020april 2020maj 2020juni 2020juli 2020
Lø 1 Sø 1 St.Heddinge: Europæisk Ungdomsstævne.
Roskilde: Avet om - Vals.

On 1 Fr 1 Ma 1 2. Pinsedag.
Bornholm: Dansefestival.

On 1 Bjerringbro: Instruktør-, danse- og spillekursus.
Sø 2 Ma 2 10To 2 Lø 2 Kastrup: Sjællandske Børnestævne: .
Ti 2 To 2 Bjerringbro: Instruktør-, danse- og spillekursus.
Ma 3 06Ti 3 Fr 3 Herlev: Herlev gamle Danse: .
Sø 3 Kastrup: Sjællandske Børnestævne: .
On 3 Fr 3 Bjerringbro: Instruktør-, danse- og spillekursus.
Ti 4 On 4 Lø 4 St.Heddinge: Afslutningslegestue.
Kbh S: KFMH bal med StrengMedVind.

Korsør: Legestue: .

Ma 4 19To 4 Lø 4 Bjerringbro: Instruktør-, danse- og spillekursus.
On 5 To 5 Sø 5 Palmesøndag.
Ti 5 Fr 5 Orø: Orødansen: .
Sø 5
To 6 Fr 6 Herlev: Herlev gamle Danse: .
Havrebjerg: Bal med Thorvalsen: .

Ma 6 15On 6 Hørsholm: Sommerdans.
Lø 6 Orø: Orødansen: .
Ma 6 28
Fr 7 Lø 7 Næstved: DGI Vinterstævne: .
Raklev: Legestue: .

Kbh S: KFMH bal med Frøberg.

Næstved: Legestue: .

Ti 7 To 7 Odense: Bal med Hedeselskabet.
Sø 7 Orø: Orødansen: .
Ti 7
Lø 8 Sø 8 On 8 Odense: Bal med Kristine Heebøll og Jesper Vinther.
Fr 8 Store bededag.
Ma 8 24On 8
Sø 9 Ma 9 11To 9 Skærtorsdag.
Lø 9 Ti 9 To 9
Ma 10 07Ti 10 Fr 10 Langfredag.
Sø 10 On 10 Hørsholm: Sommerdans.
Fr 10 Fanø: Fanikkerdage.
Ti 11 On 11 Lø 11 Ma 11 20To 11 Lø 11 Fanø: Fanikkerdage.
On 12 To 12 Sø 12 Påskedag.
Ti 12 Fr 12 Sø 12 Fanø: Fanikkerdage.
To 13 Fr 13 Frederiksberg: Ramslag.
Ma 13 2. Påskedag.
On 13 Lø 13 Ribe: Fest i Ribe: .
Kbh S: KFMH bal med Lystig Svir.

Ma 13 Horsens: Landsstævne.
Fr 14 Lø 14 Holbæk: Legestue: .
Roskilde: Generalforsamlingsbal.

Ti 14 To 14 Sø 14 Ti 14 Horsens: Landsstævne.
Lø 15 Sø 15 København V: Kursus, tyske danse: .
On 15 Fr 15 Herlev: Herlev gamle Danse: .
Frederiksberg: Ramslag.

Ma 15 25On 15 Mölnlycke: Barnlek 2020.
Horsens: Landsstævne.

Sø 16 Ma 16 12To 16 Lø 16 Kbh S: KFMH bal med Fur.
Ti 16 To 16 Mölnlycke: Barnlek 2020.
Horsens: Landsstævne.

Ma 17 08Ti 17 Fr 17 Sorø: Afslutningslegestue: .
Frederiksberg: Ramslag.

Sø 17 On 17 Fr 17 Mölnlycke: Barnlek 2020.
Horsens: Landsstævne.

Ti 18 On 18 Lø 18 Rødovre: Forårsopvisning og legestue.
Broby: Bal og workshop med Gangspil.

Vanløse: Forårslegestue.

Ma 18 21To 18 Lø 18 Horsens: Landsstævne.
Mölnlycke: Barnlek 2020.

On 19 To 19 Sø 19 Ti 19 Fr 19 Sø 19 Sønderho: Sønderhodag.
Mölnlycke: Barnlek 2020.

To 20 Fr 20 Ma 20 17On 20 Lø 20 Højeruplund: Midsommertræf: .
Ma 20 30
Fr 21 Lø 21 Højby: Legestue: .
Frederiksberg: Opvisning og legestue.

Ti 21 To 21 Kristi Himmelfartsdag.
Sø 21 Ti 21
Lø 22 Sø 22 On 22 Fr 22 Ma 22 26On 22
Sø 23 Fastelavn.
Ma 23 13To 23 Lø 23 Nyvang: Folkedansens dag.
Kølstrup: Røros workshop og bal.

Ti 23 To 23
Ma 24 09Ti 24 Fr 24 Køge: Roskildebal med BGD: .
Sø 24 On 24 Fr 24
Ti 25 On 25 København: Nordisk dans.
Lø 25 Herlev: Opvisningslegestue.
Ma 25 22To 25 Lø 25
On 26 København: Nordisk dans.
To 26 Sø 26 Ti 26 København: Nordisk dans.
Fr 26 Sø 26
To 27 St.Heddinge: Europæisk Ungdomsstævne: .
Fr 27 Køge: Bal med Jydsk på Næsen: .
Ma 27 18On 27 Lø 27 Bjerringbro: Instruktør-, danse- og spillekursus.
Ma 27 31
Fr 28 St.Heddinge: Europæisk Ungdomsstævne: .
Forårsbal med Køge Spillemandsforening.: .

Lø 28 Hørsholm: Opvisning og legestue.
Slagelse: Jubilæumslegestue: .

Ti 28 To 28 Sø 28 Bjerringbro: Instruktør-, danse- og spillekursus.
Ti 28
Lø 29 St.Heddinge: Europæisk Ungdomsstævne: .
Roskilde: Nordisk Dans.

Høng: Legestue: .

Fensmark: Jubilæumslegestue: .

Allerød: Regionslegestue: .

Sø 29 Tåstrup: Kursus i pardans Aflyst : .
Tåstrup: Regionsmesterskab og legestue: .

On 29 København: Nordisk dans.
Fr 29 Bornholm: Dansefestival.
Køge: Bal med Mads Hansens Kapel: .

Ma 29 Bjerringbro: Instruktør-, danse- og spillekursus.
On 29
Ma 30 14To 30 Lø 30 Bornholm: Dansefestival.
Ti 30 Bjerringbro: Instruktør-, danse- og spillekursus.
To 30
Ti 31 Sø 31 Pinsedag.
Bornholm: Dansefestival.

Fr 31
webmaster: Poul Møller Om kalenderen